strona głównaSALONY


XVI
SALON 24.04.2013
Grono byłych wychowanek, sióstr i zaprzyjaźnionych gości zebrało się u urszulanek przy pl. Nankiera, by przywołać zachowaną we wciąż żywych wspomnieniach postać Siostry Kingi Strzeleckiej osu, która zmarła 19 lipca 2011 r. w Poznaniu-Pokrzywnie. kliknij na zdjęcie)


XV
SALON 20.02.2013
XV Salon Urszulański zorganizowany przez Stowarzyszenie Byłych Wychowanek Urszulańskich zgromadził wszystkich zainteresowanych tematem likwidacji szkolnictwa urszulańskiego w Europie środkowo-wschodniej, za tzw. żelazną kurtyną, po II wojnie światowej.kliknij na zdjęcie)


XIV
SALON 20.01.2013
WIECZÓR KOLĘDOWY – wspólne śpiewanie, trochę poezji na Boże Narodzenie i mała niespodzianka! - czytamy na plakacie zapraszającym na XIV Salon Urszulański organizowany przez Stowarzyszenie Wychowanek Urszulańskich. W programie ... kliknij na zdjęcie)


XIII
SALON 25.11.2012
Zorganizowanie tego Salonu – poświęconego wielkiemu misjonarzowi Afryki - było dla Polskiego Stowarzyszenia Wychowanek Urszulańskich z prezydentką na czele panią Zofia Urbanyi-Krasnodębską - nie lada przedsięwzięciem, zakrojonym na szeroką skalę... kliknij na zdjęcie)


XII
SALON 10.10.2012
Już dwunasty, ale po wakacjach pierwszy „jesienny” salon autorski pani Barbary Gulbinowicz, znanej nam już z wiosennego majowego występu. W programie recital piosenki pt.: „RŻYSKO” w wykonaniu autorki oraz ekspozycja jej malarstwa.kliknij na zdjęcie)


XI
SALON 16.05.2012
W środę 16 maja uczestniczyłyśmy w kolejnym, jedenastym już, SALONIE, który można określić jako „poetycko – malarsko – muzyczny”. Bohaterkami wieczoru były absolwentki urszulańskie – pani Maria Lewowska i pani Barbara Gulbinowicz oraz aktualna uczennica naszego gimnazjum Kamila Filończyk z koleżanką ze szkoły muzycznej. (kliknij na zdjęcie)


X
SALON 15.01.2012
W okresie Bożego Narodzenia URSZULAŃSKI SALON z reguły gromadzi absolwentki urszulańskie, ich rodziny oraz przyjaciół na WIECZORZE KOLĘD. (Chlubny wyjątek stanowiły ubiegłoroczne JASEŁKA). Podobnie było i w tym roku. (kliknij na zdjęcie)


IX
SALON 18.05.2011
Tematyka majowego IX Salonu urszulańskiego wprowadziła nas w 600-letnią historię klarysek wrocławskich i 200-letnią historię urszulanek przy dawnym Ritter Platz, obecnie placu Nankiera 16 . (kliknij na zdjęcie)


VIII
SALON 30.01.2011
Z założenia miała to być "impreza trzypokoleniowa", angażująca Babcie, Rodziców i Wnuczęta i okazała się niepodważalnym sukcesem, choć okupionym wieloma wyrzeczeniami - kilka tygodni prób, przygotowywania strojów i rekwizytów teatralnych, trapiące aktorów choroby… Ale od czegóż mamy rodziny? Tatusiowie i Mamusie przychodzące ze swymi dziećmi na próby, troszczący się o sprzęt do oświetlenia i nagrywania, itp. W niedzielne popołudnie urszulańska aula wypełniła się po brzegi i cała widownia aktywnie włączała się w przedstawienie poprzez śpiew kolęd. (kliknij na zdjęcie)


VII
SALON 8.11.2010
Ks. Stanisław Orzechowski "Orzech" opowiadał zebranym o swoich peregrynacjach śladami byłych studentów duszpasterstwa "Wawrzyny", z których wielu mieszka obecnie w krajach Zachodu i Wschodu - od Irlandii po Kazachstan. Ukazywał inny świat i Polaków, którzy potrzebują wsparcia także religijnego, duchowego. (kliknij na zdjęcie)


VI
SALON 21.04.2010
"Norwid i Chopin, piękna asymetria przyjaźni" - interesujący wykład na temat przyjaźni wybitnych artystów oraz ich twórczości wygłosiła Pani Zofia Urbanyi - Krasnodębska. Muzycznym zwieńczeniem prelekcji był występ Zespołu Wokalnego Akademii Muzycznej VOICE FACTORY pod dyrekcją Jolanty Szybalskiej - Matczak, która specjalizuje się w "wokalnym, a capella wykonywaniu" fortepianowych utworów Chopina w aranżacji Włodzimierza Parzyńskiego. Oryginalność pomysłu i wykonania nagrodzono żywiołowymi brawami. (kliknij na zdjęcie)


V
SALON 17.01.2010
Wieczór kolęd - w tym kolędowaniu wzięły udział nie tylko wychowanki ale również ich rodziny z dziećmi, przyjaciele, znajomi i siostry urszulanki. Pani Zofia Urbanyi - Krasnodębska przygotowała zestaw kolędowych tekstów i akompaniowała śpiewającym. Było zatem "śpiewnie i radośnie"! (kliknij na zdjęcie)


IV
SALON 30.09.2009
Prelekcję o szkole urszulańskiej we Lwowie przygotowała p. Ewa Sorokin, a następnie wspomnieniami o gimnazjum z lat 1936 - 1940 dzieliły się jej byłe uczennice: p. Maria Gamska (Podusowska), p. Barbara Czyżyk (Raczyńska) i p. Anna Szaynok. Mówiły też o trudnych i dramatycznych latach wojny i okupacji sowieckiej i niemieckiej. I jak odnalazły się we Wrocławiu z urszulankami. (kliknij na zdjęcie)


III SALON 6.05.2009
Wieczór autorski p.Elżbiety Krzemińskiej (z domu Kopeć) - wychowanki urszulańskiej szkoły we Wrocławiu z pierwszych lat powojennych. Opisała ten czas w autobiograficznej książce Do widzenia, wiosno(2004r.) Duga książka Nim zakwitną jabłonie (2008r.) - to losy rodziny autorki. Pani Elżbieta mówiła ze swadą i prowokowała do dyskusji. Podpisywała również swoje książki. (kliknij na zdjęcie)


II
SALON 11.01.2009
Piękny wieczór kolędowy z udziałem Dziecięcego Zespołu CARMEN ALACRE ze szkoły podstawowej w Dobroszycach k. Oleśnicy. Na kolędowanie przyszły wychowanki urszulańskie z mężami i dziećmi oraz siostry ze wspólnoty wrocławskiej. Przewodziła p. Zofia Urbanyi - Krasnodębska. (kliknij na zdjęcie)


I
SALON
23.04.2008
Spotkanie z p. Marią Jahn (z domu Szaynowska), absolwentką urszulańskiej szkoły w Lublinie; matura w 1936 r. ; żona prof. Alfreda Jahna, byłego Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego. Dzisiaj p. Maria ma 90 lat i świetną kondycję! W spotkaniu uczestniczyła jej koleżanka z klasy - s.Consolata Krupczak, urszulanka ze wspólnoty wrocławskiej oraz p.Anna Wojciechowska maturzystka z 1955r. - roku zamknięcia szkoły.(kliknij na zdjęcie)


ilość odwiedzin na stronie: